- Hoşgeldiniz

Domatesin son fiyatı!

Domatesin son fiyatı! sitemize 24 Ekim 2010 tarihinde eklenmiş ve 74 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Domates, hal çıkışı ucuzlamaya başlasa da halen pazarlarda 8 liraya varan fiyatlardan satılıyor.

Ortaya çıkan bir hastalık nedeniyle üretiminin azalması domatesi, son haftalarda adeta lüks yaptı.

Pazar ve marketlerde kilogram fiyatı 10 liraya kadar yükselen domates, pazar tezgahlarında seyirlik ürün haline geldi.

Talebi karşılayacak yeni ürünün pazara girmesi beklenirken Antalya ve Simav domatesleri, son birkaç gündür market ve pazarlardaki yerini almaya başladı.

Domatesin ucuzlaması beklenirken pazar yerlerinde halen yüksek fiyattan satılması dikkati çekti. Hal çıkışında ucuzlayan domates, tüketiciye ulaştığı son noktada halen 8 liraya varan fiyatlardan satılır oldu.

Pazar tezgahlarında İznik tarla domatesi kilogramı ortalama 5 liradan, Simav domatesi ise 8 liraya ulaşan fiyatlardan alıcı buldu.

Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toptan, İznik domatesinin hal çıkış fiyatının 2,6 lira olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Yeni ürünler gelince fiyatlarda inanılmaz düşüşler oldu. Simav domatesi bile 3-4 liradan satılıyor. Ancak pazar yerlerinde halen çok yüksek fiyatlardan alınıyor. Üretici ve hallerde fiyatlar düştü. Özellikle Antalya bölgesi üretimi olan domates hafta başından itibaren Marmara bölgesine daha fazla gelmeye başlar. Önümüzdeki haftalarda fiyatlarda bir denge oluşur.”

KONYA’DA 1 LİRA…

Fiyatlarındaki artış nedeniyle tohumu altınla yarışan, bazı lokantacıların menülerinden çıkarmak zorunda kaldığı bazı yerlerde fiyatı 10 liraya kadar yükselen domates, Konya’da bir semt pazarında 1 liradan tezgahlarda yerini aldı.

Sera domateslerinin ve yerli ürünlerin çıkmaya başlamasıyla Konya’da semt pazarlarındaki tezgahlarda domatesin kilosu 1 liraya kadar düştü.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Yardımcısı ve Konya Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Halil İbrahim Gürbüz, domates fiyatlarının 10 liraya kadar yükseldiği dönemlerde sera domateslerinin hasat edilmediğini belirtti.

SERA DOMATESLERİ FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Bugünlerde sera domateslerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte fiyatların düşmeye başladığını ifade eden Gürbüz, şunları kaydetti:

”Fiyatlar yükselince vatandaş domatese olan eğilimini yeşil sebzelere çevirdi, talep azaldı. Lokantacı da domates yerine turp, havuç gibi ürünlere yöneldi. Bunun sonucunda fiyatlar gerilemeye başladı. Önceden 10 ton sera domatesi çıkıyorsa, bugün 100 ton çıkmaya başladı. Dolayısıyla arz da arttı. Domates fiyatlarının düşmesinde talebin gerilemesi ve sera domateslerinin çıkmaya başlamasının büyük etkisi oldu.”

Domateste 20 yıldır böyle bir yükseliş görmediğini dile getiren Gürbüz, arz-talep dengesine göre fiyatların bir miktar daha düşebileceğini bildirdi.

”VATANDAŞ DA ESNAF DA FİYATLARDAN MEMNUN”

1 lira ile 3 lira arasında değişen domates fiyatlarından vatandaşlar ise oldukça memnun. Konya’daki semt pazarında alışveriş yapan bir vatandaş, ”Önceden domates alamıyorduk. Alırken de çok düşünüyorduk. Ancak şimdi pazarda fiyatlar uygun. İstediğimiz kadar domates alabiliyoruz. Çok memnunuz” dedi.

Pazarda, domatesin kilosunu 1 lira ile 3 lira arasında değişen fiyatlarla satan pazarcı esnafı Ahmet Akın, yerli domatesin ve sera domateslerinin çıkmaya başladığını söyledi.

Domatesi Alakova beldesinde yetiştirdiklerini ve pazara getirerek vatandaşların beğenisine sunduklarını belirten Akın, ”17 yıldır pazarcılık yapıyorum, domatesin fiyatı ilk defa bu kadar bir yıl öncesine göre kat kat yükseldi. Herkes menemenini yapsın, lokantacılar rahat olsun, ‘her eve domates girsin’ diye kilosunu 1 liradan satıyoruz” diye konuştu. (A.A.)

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :
Önceki yazıyı okuyun:
Şok gelişme! Türban yasağı kalktı

Siyasetin gündemine oturan türban tartışması sürerken, Başbakanlık BYEGM (Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü) yaptığı yönetmelik değişikliği ile basın kartı başvurusunda...

Kapat