- Hoşgeldiniz

Yüksek hızlı trenle kesintisiz yolculuk

Yüksek hızlı trenle kesintisiz yolculuk sitemize 20 Ocak 2010 tarihinde eklenmiş ve 12 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi kapsamında yapımı tamamlanan Sincan-Esenkent ile Eskişehir-Hasanbey etapları şubat ayında işletmeye açılacak. Toplam 21 kilometre uzunluğundaki hatların işletmeye alınmasının ardından Sincan’dan Eskişehir’e kadar YHT ile kesintisiz yolcu taşımacılığı yapılabilecek.

Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren seferleri, Esenkent-Hasanbey arasında YHT hattından, Esenkent-Sincan ve Eskişehir-Hasanbey arasında ise konvansiyonel tren hattından yapılıyor.
TCDD Genel Müdürlüğü, Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında 2006 yılında yapımına başlanan ve geçen yıl sonunda üst yapı işleri tamamlanan ve deneme seferleri sürdürülen Esenkent-Sincan ve Eskişehir-Hasanbey etaplarında deneme seferlerini sürdürüyor.
15 kilometre uzunluğundaki Sincan-Esenkent ve 6 kilometre uzunluğundaki Hasanbey-Eskişehir hatlarında devam eden sinyalizasyon ve yol testlerini ay sonunda tamamlamayı amaçlayan TCDD Genel Müdürlüğü, Şubat ayı içinde bu etapları YHT seferlerine açacak. Böylece, YHT seferleri, Sincan-Eskişehir arasındaki 223 kilometre boyunca kesintisiz olarak yapılabilecek.
Mevcut durumda, Eskişehir-Hasanbey ve Esenkent-Sincan-Ankara arasında konvansiyonel hatta geçen YHT ile Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat, toplam 1 saat 27 dakikada tamamlanıyor.
Esenkent-Sincan ve Hasanbey-Eskişehir arasındaki hatların seferlere açılmasından sonra Eskişehir-Sincan arasında hızlı demiryolundan sefer yapılacak ve hızlı trenler Sincan-Ankara arasında konvansiyonel hatta geçecek. Böylece, Ankara-Eskişehir arasındaki YHT ile seyahat süresi yaklaşık 6 dakika kısalacak.
Sincan-Ankara arasındaki hızlı tren hattı ise bu yıl ihalesine çıkılması amaçlanan ‘’Başkent Ray Projesi’’ kapsamında inşa edilecek. Başkent Ray Projesi kapsamında 24 kilometrelik Ankara-Sincan hattında, Ankara-Behiçbey arasındaki 4 yol 6 yola, Behiçbey-Sincan arasındaki 3 yol ise 5 yola çıkartılacak.

Kombine satışlar durduruldu

ANKARA-İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında Köseköy-Vezirhan arasındaki viyadük çalışmaları sebebiyle 8 Aralık 2009’dan bu yana Sarmaşık-Bayırköy istasyonları arasında dizel tren işletmeciliği yapıldığı için tren seferlerinde gecikmeler meydana gelebildiği, bu nedenle Haydarpaşa-Ankara arasında kombine bilet satışlarının ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğu belirtildi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Önceki yazıyı okuyun:
Hrant dink suikastinde önemli belge

Hrant Dink suikastinde şok belge Hrant Dink suikastiyle ilgili soruşturma dosyasına giren çok önemli bir belge ortaya çıktı. Hrant Dink...

Kapat